לאחרונה יש הרבה מקרים של אנשים שנופלים על השקעות כושלות, הבטחות שווא של רווחים מהירים, פירמידות או מכירת מוצרים שיכולה אולי לעשות רווח מהיר.

פה יש הסברים על הכל.

מי אלה שנופלים בפח?

בדרך כלל בעלי העסקים האלה פונים לכמה אוכלוסיות:

  • חיילים לקראת שחרור או חיילים משוחררים. זאת אוכלוסיה שמקבלת מענק של עשרות אלפי שקלים, עדיין תמימה וגם צעירה עם יצר הרפתקנות. במקרים רבים משווקים להם אפשרות של לעשות כסף מהיר, כסף קל או או הכנסה פאסיבית. בשיטה זאת מגייסים כמה משפיעים ועושים עבודת שכנוע קבוצתית על זה ש"כולם שם ובוא תצטרך" ועוד כאלה
  • מובטלים שרוצים כסף קל.
  • אנשים שמרוויחים מעט ורוצים עוד כסף
  • אנשים עם כסף פנוי כרגע שרוצים עוד כדי להשלים סכום לרכב או לבית

אם אתם שייכים לאחת מהקבוצות תזהרו.

בדרך כלל אנשים רציניים שיש להם מוצר שרוצים שישקיעו בו יפנו למשקיעים גדולים ורציניים ולא למשקיעים קטנים שאין להם מושג וכח.

מה זה הונאות פירמידה?

הונאת פירמידה רצה בצורה הזאת:

מדברים על פרויקט חדש וחד פעמי עם הזדמנות להשקעה. מגייסים משקיעים ואם המשקיע מגייס עוד אנשים הוא מקבל עמלה מסוימת. כך נבנית פירמידה שבה המשקיע מרוויח ככל שהוא מגייס יותר משקיעים מתחתיו.

המשקיע שם כסף ולפעמים קוראים לו "זכיין". במקרים אחרים טוענים שזאת השקעה לפיתוח המוצר שכולם ירוויחו ממנה.

במקרים רבים אין מוצר בכלל בחרה אלא רק ההשקעות של החברים. במקרים אחרים יש מוצר פיקטיבי כמו למשל מנוע חיפוש לעסקים שתוך חודש חודשיים מתחיל לעבוד או משהו אחר.

מי שמרוויחים מהונאת פירמידה הם רק הראשונים שמצטרפים אליה. אחריהם מצטרפים עוד שצריכים לצרף עוד אנשים. בדרך כלל הם לא מצליחים או מנסים לצרף חברים או משפחה. גם אם זה מצליח ההשקעה לא מכוסה ויש מריבות עם המשפחה והחברים.

על הונאת פונזי

הונאת פונזי קרויה על שם הממציא שלה והיא התקיימה במהלך השנים בהרבה מדינות על ידי רמאים שונים. המפורסם שבהם הוא ברני מיידוף שהתאבד בכלא אחרי שהונה בעשרות מיליארדי דולרים.

ההונאה מתבססת על הבטחה למשקיעים לתשואה קבועה (רווח קבוע באחוזים על ההשקעה). בהתחלה המשקיעים שמים את הכסף שלהם ואכן מקבלים תשואה כמו שהובטח שזה רווח על ההשקעה. את הרווח שהם מקבלים הם לוקחים ממשקיעים חדשים וכך הלאה. המשקיעים הראשונים גם מתלהבים מהאמינות והרווח ומגדילים את השקעתם. כך כל הזמן נכנסים משקיעים חדשים וחלק מהכספים משולם למשקיעים הראשונים כדי ליצור שקט. בסופו של דבר הכל מתמוטט כי אין מאיפה להחזיר את הכסף.

למעשה אף אחד לא יכול להבטיח רווח קבוע על השקעה כי אי אפשר לנבא את העתיד ולדעת מה יקרה עם שוק ההון, שוק המטבעות או שוק הסחורות.

על שיווק רשתי

שיווק רשתי שנקרא גם MLM (multi level marketing) הוא לא בדיוק הונאה אבל גם דרך נפוצה לקחת כסף של אנשים בלי שהם יראו כמעט כסף.

בשיטה זאת יש מוצר כלשהו שזה יכול להיות אלוורה מסוגים שונים, כלי מטבח מאוד יקרים, משחות שיניים, תרכיזים למיצי בריאות או מוצרים שונים שאמורים לעזור לאנשים והם עולים במחיר יקר מאוד מאוד למי שקונה מעבר למחיר הרגיל.

במקרים כאלה מגייסים בן אדם שהוא "זכיין" או "משווק" והוא גם משלם דמי זכיינות וגם צריך לקנות מלאי גדול ולשווק אותו. לשווק לדוגמא משחת שיניים שעולה פי 5 מהרגיל לאנשים שמכירים זה קשה מאוד וכמעט בלתי אפשרי. מה שקורה זה שנתקעים עם מלאים גדולים ונשארים עם מעט כסף אם בכלל.

במקרים רבים השיווק הרשתי משולב בזה שצריך לגייס עוד סוכנים תמורת עמלות וזה דומה לשיטות שהוזכרו קודם.

על קרקע חקלאית או קניית משרד.

יש הרבה מודעות על קניית קרקע חקלאית או קניית משרד להשקעה.

קרקע חקלאית פנויה יכולה לעלות החל מ150000 ש"ח ומשרד יכול לעלות החל מ300000 ש"ח.

הרבה מתפתים לדברים האלה כי קשה להם לקנות דירה והם רוצים להרגיש שהם בעלים של נכס נדל"ן.

הרעיון בקרקע חקלאית הוא קבלת קרקע שאפשר להשתמש בה לצרכים חקלאיים בלבד ואם בעתיד היא "תופשר" אפשר יהיה לבנות בה בניה למגורים או לצרכים מסחריים וככה בעל הקרקע ירוויח הרבה מאוד כסף.

בהרבה מודעות כאלה טוענים שזאת "הזדמנות אחרונה" ומראים מפות שהקרקע צמודה לערים או אזורי מגורים ושמפשירים קרקעות באזור.

השקעה כזאת היא הימור גדול. אם אין תוכנית להפשרה של הקרקע אז אין לדעת מתי היא תופשר וזה יכול להיות גם עוד עשרות שנים אם בכלל. יש קרקעות שלעולם לא יופשרו אם הם למשל יושבים על תשתית כלשהי או מתחת לקווי מתח גבוה.

על נכסים דיגיטלים

נכס דיגיטלים הוא דבר לגיטימי ואני בעצמי עוסק בכאלה.

יש כמה סוגים של נכסים דיגיטלים כמו:

  • קבוצת פייסבוק או דף פייסבוק בנושא מסוים שבעל הקבוצה מאפשר לפרסם שם ו\או מפרסם שם את העסק שלו. זה יכול להיות בכל תחום כמו למשל רחפנים או נופש במקום מסוים
  • אתר אינטרנט שנטוע חזק באינטרנט והוא מקודם בקידום אורגני בגוגל. לאתר כזה מגיעות הרבה פניות שהופכות ללידים ואז אפשר להציע את הלידים לבעלי מקצוע כמו למשל רופאי שיניים, טכנאי דודי שמש וכל בעל מקצוע שמעוניין בלידים או לחלופין להשכיר את כל האתר תמורת תשלום חודשי
  • ערוץ youtube
  • כל פעילות ברשת חברתית אחרת

נכס דיגיטלי לוקח הרבה זמן לבנות והוא מצריך כל הזמן תחזוקה על מנת שתהיה אליו תנועה והוא יספק לידים.

לא ניתן להקים נכס ולא לתחזק אותו בצורה של "הכנסה פאסיבית" כל נכס הוא נכס שדורש עדכון ופעילות.

עוד נושאים שאולי יעניינו אותך

קידום אתר של חברת קייטרינג

קייטרינג הוא שירות הסעדה חיצוני למתן אוכל באירועים שונים או באופן קבוע למוסדות כמו גני ילדים, מקומות עבודה ועוד. קידום אתר של קייטרינג בצורה אורגנית

בחירת מקום אחסון לאתר

אתם מקימים אתר חדש? ברכות. אתם צריכים לאחסן אותו במקום כלשהו. יש מערכות שונות שעליהן אפשר לבנות את האתר וזה בהתאם לצרכים של הבעלים. מערכות

לקידום העסק צרו קשר